PDS1-S24-S24-S
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
PDS1-S24-S24-S
Part Number: PDS1-S24-S24-S
Manufacturer/Brand: CUI, Inc.
Product description DC DC CONVERTER 24V 1W
Datasheets: 1.PDS1-S24-S24-S.pdf
  • Message
Specifications of PDS1-S24-S24-S
Part Number PDS1-S24-S24-S Manufacturer CUI, Inc.
Type Isolated ModuleSeries PDS1-S
Features SCPPackaging Tube
Efficiency 82%Description DC DC CONVERTER 24V 1W
Other Names 102-2746 PDS1S24S24SApplications ITE (Commercial)
Mounting Type Through HolePower (Watts) 1W
Package / Case 4-SIP ModuleControl Features -
Size / Dimension 0.46" L x 0.24" W x 0.39" H (11.7mm x 6.0mm x 10.0mm)Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24VVoltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -Voltage - Isolation 1.5kV
Detailed Description Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 42mA 21.6V - 26.4V InputOperating Temperature -40°C ~ 105°C
Voltage - Input (Max) 26.4VVoltage - Input (Min) 21.6V