RO-123.3S/H
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
RO-123.3S/H
Part Number: RO-123.3S/H
Manufacturer/Brand: RECOM Power
Product description DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Datasheets: 1.RO-123.3S/H.pdf
  • Message
Specifications of RO-123.3S/H
Part Number RO-123.3S/H Manufacturer RECOM Power
Type Isolated ModuleSeries ECONOLINE RO
Features SCPPackaging Tube
Efficiency 75%Description DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Other Names 10011811 RO123.3S/HApplications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Through HolePower (Watts) 1W
Package / Case 4-SIP ModuleControl Features -
Size / Dimension 0.45" L x 0.24" W x 0.39" H (11.5mm x 6.0mm x 10.0mm)Number of Outputs 1
Quantity Available 15523 pcsVoltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 2kVDetailed Description Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 303mA 10.8V - 13.2V Input
Operating Temperature -40°C ~ 85°CVoltage - Input (Max) 13.2V
Voltage - Input (Min) 10.8VCurrent - Output (Max) 303mA