V110A12T300BG2
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
V110A12T300BG2
Part Number: V110A12T300BG2
Manufacturer/Brand: Vicor
Product description DC DC CONVERTER 12V 300W
Datasheets: 1.V110A12T300BG2.pdf
  • Message
Specifications of V110A12T300BG2
Part Number V110A12T300BG2 Manufacturer Vicor
Type Isolated ModuleSeries Maxi
Features OVP, UVLOPackaging Bulk
Efficiency 87%Description DC DC CONVERTER 12V 300W
Applications ITE (Commercial)Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 300WPackage / Case Full Brick
Base Part Number V110A12T300Size / Dimension 4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Number of Outputs 1Quantity Available 376 pcs
Voltage - Output 1 12VVoltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -Voltage - Isolation 3kV
Detailed Description Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 25A 66V - 154V InputOperating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 154VVoltage - Input (Min) 66V
Current - Output (Max) 25ALead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
  • Shipment
  • After-Sales
  • Datasheets
Shipment
★ Delivery time will need 2-4 Days to most of country all over the world by DHL/UPS/FEDEX/TNT.
Related Tags
  • Vicor V110A12T300BG2
  • V110A12T300BG2 Distributor
  • V110A12T300BG2 Supplier
  • V110A12T300BG2 Price
  • V110A12T300BG2 Pictures
  • V110A12T300BG2 Image
  • V110A12T300BG2 PDF Datasheet
  • V110A12T300BG2 Download Datasheet
  • V110A12T300BG2 Datasheet
  • V110A12T300BG2 Stock
  • Buy V110A12T300BG2
  • Buy Vicor V110A12T300BG2
  • Vicor V110A12T300BG2
  • Vicor Supplier
  • Vicor Distributor
  • Vicor V110A12T300BG2
  • Energy Micro V110A12T300BG2
  • Vicor V110A12T300BG2
  • Silicon Laboratories V110A12T300BG2
  • Silicon Labs V110A12T300BG2
Related Products
REC3-2409DRWZ/H2/C
REC3-2409DRWZ/H2/C
Manufacturers: RECOM Power
Description: DC DC CONVERTER +/-9V 3W
In stock: N/A
RFQ
VI-J6X-IW
VI-J6X-IW
Manufacturers: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 5.2V 100W