V110B48E200BL2
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
V110B48E200BL2
Part Number: V110B48E200BL2
Manufacturer/Brand: Vicor
Product description DC DC CONVERTER 48V 200W
Datasheets: 1.V110B48E200BL2.pdf
  • Message
Specifications of V110B48E200BL2
Part Number V110B48E200BL2 Manufacturer Vicor
Type Isolated ModuleSeries MINI
Features OVP, UVLOPackaging Bulk
Efficiency 87.7%Description DC DC CONVERTER 48V 200W
Applications ITE (Commercial)Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 200WPackage / Case 9-DIP Module
Base Part Number V110B48E200Size / Dimension 2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1Quantity Available 581 pcs
Voltage - Output 1 48VVoltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -Voltage - Isolation 3kV
Detailed Description Isolated Module DC DC Converter 1 Output 48V 4.17A 66V - 154V InputOperating Temperature -10°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 154VVoltage - Input (Min) 66V