R0.5S-0512-R
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
R0.5S-0512-R
Part Number: R0.5S-0512-R
Manufacturer/Brand: RECOM Power
Product description DC DC CONVERTER 12V 500MW
Datasheets: 1.R0.5S-0512-R.pdf
  • Message
Specifications of R0.5S-0512-R
Part Number R0.5S-0512-R Manufacturer RECOM Power
Type Isolated ModuleSeries ECONOLINE R0.5S
Features SCPPackaging Tape & Reel (TR)
Efficiency 77%Description DC DC CONVERTER 12V 500MW
Other Names 10016546 R0.5S0512RApplications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface MountPower (Watts) 500mW
Package / Case 8-SMD Module, 5 LeadsSize / Dimension 0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Number of Outputs 1Quantity Available 14360 pcs
Voltage - Output 1 12VVoltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -Voltage - Isolation 1kV
Detailed Description Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 42mA 4.5V - 5.5V InputOperating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 5.5VVoltage - Input (Min) 4.5V