R05P12S/P
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
R05P12S/P
Part Number: R05P12S/P
Manufacturer/Brand: RECOM Power
Product description DC DC CONVERTER 12V 1W
Datasheets: 1.R05P12S/P.pdf
  • Message
Specifications of R05P12S/P
Part Number R05P12S/P Manufacturer RECOM Power
Type Isolated ModuleSeries ECONOLINE RxxPxx
Features SCPPackaging Tube
Efficiency 75%Description DC DC CONVERTER 12V 1W
Other Names 10014134Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Through HolePower (Watts) 1W
Package / Case 7-SIP Module, 4 LeadsSize / Dimension 0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Number of Outputs 1Quantity Available 9084 pcs
Voltage - Output 1 12VVoltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -Voltage - Isolation 6.4kV
Detailed Description Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 84mA 4.5V - 5.5V InputOperating Temperature -40°C ~ 90°C
Voltage - Input (Max) 5.5VVoltage - Input (Min) 4.5V
Current - Output (Max) 84mALead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
  • Shipment
  • After-Sales
  • Datasheets
Shipment
★ Delivery time will need 2-4 Days to most of country all over the world by DHL/UPS/FEDEX/TNT.
Related Tags
  • RECOM Power R05P12S/P
  • R05P12S/P Distributor
  • R05P12S/P Supplier
  • R05P12S/P Price
  • R05P12S/P Pictures
  • R05P12S/P Image
  • R05P12S/P PDF Datasheet
  • R05P12S/P Download Datasheet
  • R05P12S/P Datasheet
  • R05P12S/P Stock
  • Buy R05P12S/P
  • Buy RECOM Power R05P12S/P
  • RECOM Power R05P12S/P
  • RECOM Power Supplier
  • RECOM Power Distributor
  • RECOM Power R05P12S/P
  • Energy Micro R05P12S/P
  • RECOM Power R05P12S/P
  • Silicon Laboratories R05P12S/P
  • Silicon Labs R05P12S/P
Related Products
VI-J1B-EW-S
VI-J1B-EW-S
Manufacturers: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 95V 100W