RPA30-2415SAW/N
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
RPA30-2415SAW/N
Part Number: RPA30-2415SAW/N
Manufacturer/Brand: RECOM Power
Product description DC DC CONVERTER 15V 30W
Datasheets: 1.RPA30-2415SAW/N.pdf
  • Message
Specifications of RPA30-2415SAW/N
Part Number RPA30-2415SAW/N Manufacturer RECOM Power
Type Isolated ModuleSeries POWERLINE RPA30-AW
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLOPackaging Tube
Efficiency 88%Description DC DC CONVERTER 15V 30W
Other Names 30004403Applications ITE (Commercial), Railway
Mounting Type Through HolePower (Watts) 30W
Package / Case 6-DIP ModuleControl Features Enable, Active Low
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)Number of Outputs 1
Quantity Available 2093 pcsVoltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 1.6kVDetailed Description Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 2A 9V - 36V Input
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 9VCurrent - Output (Max) 2A