UWE-15/5-Q12N-C
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
UWE-15/5-Q12N-C
Part Number: UWE-15/5-Q12N-C
Manufacturer/Brand: Murata Power Solutions
Product description DC DC CONVERTER 15V 75W
Datasheets: 1.UWE-15/5-Q12N-C.pdf
  • Message
Specifications of UWE-15/5-Q12N-C
Part Number UWE-15/5-Q12N-C Manufacturer Murata Power Solutions
Type Isolated ModuleSeries UWE
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLOPackaging Tray
Efficiency 91.5%Description DC DC CONVERTER 15V 75W
Applications ITE (Commercial)Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 75WPackage / Case 8-DIP Module, 1/8 Brick
Control Features Enable, Active LowSize / Dimension 2.30" L x 0.90" W x 0.34" H (58.4mm x 22.9mm x 8.6mm)
Number of Outputs 1Quantity Available 1479 pcs
Voltage - Output 1 15VVoltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -Voltage - Isolation 1.5kV
Detailed Description Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 5A 9V - 36V InputOperating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 36VVoltage - Input (Min) 9V