REC3.5-2405SRW/R10/A/X1
See specs for product details.
REC3.5-2405SRW/R10/A/X1
Part Number: REC3.5-2405SRW/R10/A/X1
Manufacturer/Brand: RECOM Power
Product description DC DC CONVERTER 5V 3.5W
Datasheets: 1.REC3.5-2405SRW/R10/A/X1.pdf
  • Message
Specifications of REC3.5-2405SRW/R10/A/X1
Part Number REC3.5-2405SRW/R10/A/X1 Manufacturer RECOM Power
Type Isolated ModuleSeries ECONOLINE REC3.5/R
Features SCP, UVLOPackaging Tube
Efficiency 81%Description DC DC CONVERTER 5V 3.5W
Other Names 11000008 REC3.52405SRW/R10/A/X1Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Through HolePower (Watts) 3.5W
Package / Case 24-DIP Module, 6 LeadsSize / Dimension 1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1Quantity Available 1944 pcs
Voltage - Output 1 5VVoltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -Voltage - Isolation 10kV
Detailed Description Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 700mA 18V - 36V InputOperating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 36VVoltage - Input (Min) 18V