CBS1004805-F5
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
CBS1004805-F5
Part Number: CBS1004805-F5
Manufacturer/Brand: Cosel
Product description DC DC CONVERTER 5V
Datasheets: 1.CBS1004805-F5.pdf
  • Message
Specifications of CBS1004805-F5
Part Number CBS1004805-F5 Manufacturer Cosel
Type Isolated ModuleSeries CBS
Features Remote On/Off, OCP, OVPEfficiency 84%
Description DC DC CONVERTER 5VApplications ITE (Commercial)
Mounting Type Through HolePower (Watts) 100W
Package / Case Half BrickSize / Dimension 2.46" L x 2.31" W x 2.05" H (62.5mm x 58.7mm x 52.0mm)
Number of Outputs 1Quantity Available 579 pcs
Voltage - Output 1 5VVoltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.5kVDetailed Description Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 20A 36V - 76V Input
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)Voltage - Input (Max) 76V
Voltage - Input (Min) 36VCurrent - Output (Max) 20A