UEI30-033-Q48P-C
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
UEI30-033-Q48P-C
Part Number: UEI30-033-Q48P-C
Manufacturer/Brand: Murata Power Solutions
Product description DC DC CONVERTER 3.3V 30W
Datasheets: 1.UEI30-033-Q48P-C.pdf
  • Message
Specifications of UEI30-033-Q48P-C
Part Number UEI30-033-Q48P-C Manufacturer Murata Power Solutions
Type Isolated ModuleSeries UEI30
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLOPackaging Tray
Efficiency 89.5%Description DC DC CONVERTER 3.3V 30W
Applications ITE (Commercial)Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 30WPackage / Case 6-DIP Module
Control Features Enable, Active HighSize / Dimension 1.92" L x 0.92" W x 0.35" H (48.8mm x 23.4mm x 8.9mm)
Number of Outputs 1Quantity Available 2323 pcs
Voltage - Output 1 3.3VVoltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -Voltage - Isolation 2.25kV
Detailed Description Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 9A 18V - 75V InputOperating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 75VVoltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 9ALead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
  • Shipment
  • After-Sales
  • Datasheets
Shipment
★ Delivery time will need 2-4 Days to most of country all over the world by DHL/UPS/FEDEX/TNT.
Related Tags
  • Murata Power Solutions UEI30-033-Q48P-C
  • UEI30-033-Q48P-C Distributor
  • UEI30-033-Q48P-C Supplier
  • UEI30-033-Q48P-C Price
  • UEI30-033-Q48P-C Pictures
  • UEI30-033-Q48P-C Image
  • UEI30-033-Q48P-C PDF Datasheet
  • UEI30-033-Q48P-C Download Datasheet
  • UEI30-033-Q48P-C Datasheet
  • UEI30-033-Q48P-C Stock
  • Buy UEI30-033-Q48P-C
  • Buy Murata Power Solutions UEI30-033-Q48P-C
  • Murata Power Solutions Supplier
  • Murata Power Solutions Distributor
  • Energy Micro UEI30-033-Q48P-C
  • Silicon Laboratories UEI30-033-Q48P-C
  • Silicon Labs UEI30-033-Q48P-C
Related Products
VI-JT4-MW
VI-JT4-MW
Manufacturers: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 48V 100W