R0.5D10-3.315-R
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
R0.5D10-3.315-R
Part Number: R0.5D10-3.315-R
Manufacturer/Brand: RECOM Power
Product description DC DC CONVERTER +/-15V 500MW
Datasheets: 1.R0.5D10-3.315-R.pdf
  • Message
Specifications of R0.5D10-3.315-R
Part Number R0.5D10-3.315-R Manufacturer RECOM Power
Type Isolated ModuleSeries ECONOLINE R0.5D
Features SCPPackaging Tape & Reel (TR)
Efficiency 77%Description DC DC CONVERTER +/-15V 500MW
Other Names 10016853 R0.5D103.315RApplications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface MountPower (Watts) 500mW
Package / Case 10-SMD ModuleSize / Dimension 0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Number of Outputs 2Quantity Available 15430 pcs
Voltage - Output 1 15VVoltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -Voltage - Isolation 1kV
Detailed Description Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 17mA, 17mA 2.97V - 3.63V InputOperating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 3.63VVoltage - Input (Min) 2.97V
Current - Output (Max) 17mA, 17mALead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
  • Shipment
  • After-Sales
  • Datasheets
Shipment
★ Delivery time will need 2-4 Days to most of country all over the world by DHL/UPS/FEDEX/TNT.
Related Tags
  • RECOM Power R0.5D10-3.315-R
  • R0.5D10-3.315-R Distributor
  • R0.5D10-3.315-R Supplier
  • R0.5D10-3.315-R Price
  • R0.5D10-3.315-R Pictures
  • R0.5D10-3.315-R Image
  • R0.5D10-3.315-R PDF Datasheet
  • R0.5D10-3.315-R Download Datasheet
  • R0.5D10-3.315-R Datasheet
  • R0.5D10-3.315-R Stock
  • Buy R0.5D10-3.315-R
  • Buy RECOM Power R0.5D10-3.315-R
  • RECOM Power R0.5D10-3.315-R
  • RECOM Power Supplier
  • RECOM Power Distributor
  • RECOM Power R0.5D10-3.315-R
  • Energy Micro R0.5D10-3.315-R
  • RECOM Power R0.5D10-3.315-R
  • Silicon Laboratories R0.5D10-3.315-R
  • Silicon Labs R0.5D10-3.315-R
Related Products
R0.5D10-3.315-R
R0.5D10-3.315-R
Manufacturers: RECOM Power
Description: DC DC CONVERTER +/-15V 500MW
In stock: N/A
RFQ
RY-1512D
RY-1512D
Manufacturers: RECOM Power
Description: DC DC CONVERTER +/-12V 1W
RFQ
VI-JNM-MZ
VI-JNM-MZ
Manufacturers: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 10V 25W