V48B15C250BL3
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
V48B15C250BL3
Part Number: V48B15C250BL3
Manufacturer/Brand: Vicor
Product description DC DC CONVERTER 15V 250W
Datasheets: 1.V48B15C250BL3.pdf
  • Message
Specifications of V48B15C250BL3
Part Number V48B15C250BL3 Manufacturer Vicor
Type Isolated ModuleSeries MINI
Features OVP, UVLOPackaging Bulk
Efficiency 88.5%Description DC DC CONVERTER 15V 250W
Applications ITE (Commercial)Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 250WPackage / Case 9-DIP Module
Base Part Number V48B15C250Size / Dimension 2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1Quantity Available 541 pcs
Voltage - Output 1 15VVoltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -Voltage - Isolation 3kV
Detailed Description Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 16.67A 36V - 75V InputOperating Temperature -20°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 75VVoltage - Input (Min) 36V
Current - Output (Max) 16.67ALead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
  • Shipment
  • After-Sales
  • Datasheets
Shipment
★ Delivery time will need 2-4 Days to most of country all over the world by DHL/UPS/FEDEX/TNT.
Related Tags
  • Vicor V48B15C250BL3
  • V48B15C250BL3 Distributor
  • V48B15C250BL3 Supplier
  • V48B15C250BL3 Price
  • V48B15C250BL3 Pictures
  • V48B15C250BL3 Image
  • V48B15C250BL3 PDF Datasheet
  • V48B15C250BL3 Download Datasheet
  • V48B15C250BL3 Datasheet
  • V48B15C250BL3 Stock
  • Buy V48B15C250BL3
  • Buy Vicor V48B15C250BL3
  • Vicor V48B15C250BL3
  • Vicor Supplier
  • Vicor Distributor
  • Vicor V48B15C250BL3
  • Energy Micro V48B15C250BL3
  • Vicor V48B15C250BL3
  • Silicon Laboratories V48B15C250BL3
  • Silicon Labs V48B15C250BL3
Related Products
R05P12S/P
R05P12S/P
Manufacturers: RECOM Power
Description: DC DC CONVERTER 12V 1W
In stock: N/A
RFQ
RP-0905S/P
RP-0905S/P
Manufacturers: RECOM Power
Description: DC DC CONVERTER 5V 1W
RFQ
V48B15C250BL3
V48B15C250BL3
Manufacturers: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 15V 250W