RP40-1205SG-HC
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
RP40-1205SG-HC
Part Number: RP40-1205SG-HC
Manufacturer/Brand: RECOM Power
Product description DC DC CONVERTER 5V 40W
Datasheets: 1.RP40-1205SG-HC.pdf
  • Message
Specifications of RP40-1205SG-HC
Part Number RP40-1205SG-HC Manufacturer RECOM Power
Type Isolated ModuleSeries POWERLINE RP40-G
Features Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLOPackaging Tube
Efficiency 86%Description DC DC CONVERTER 5V 40W
Other Names 30002059 RP401205SGHCApplications ITE (Commercial)
Mounting Type Through HolePower (Watts) 40W
Package / Case 9-DIP ModuleControl Features Enable, Active High
Size / Dimension 2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)Number of Outputs 1
Quantity Available 1273 pcsVoltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 1.6kVDetailed Description Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 8A 9V - 18V Input
Operating Temperature -40°C ~ 85°CVoltage - Input (Max) 18V
Voltage - Input (Min) 9VCurrent - Output (Max) 8A