DHS50B05-T
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
DHS50B05-T
Part Number: DHS50B05-T
Manufacturer/Brand: Cosel
Product description DC DC CONVERTER 5V
Datasheets: 1.DHS50B05-T.pdf
  • Message
Specifications of DHS50B05-T
Part Number DHS50B05-T Manufacturer Cosel
Type Isolated ModuleSeries DHS
Features -Efficiency 80%
Description DC DC CONVERTER 5VApplications ITE (Commercial)
Mounting Type Through HolePower (Watts) 50W
Package / Case 6-DIP ModuleSize / Dimension 2.30" L x 1.47" W x 0.50" H (58.4mm x 37.3mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1Quantity Available 686 pcs
Voltage - Output 1 5VVoltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -Voltage - Output 4 -
Detailed Description Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 10A 200V - 400V InputOperating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 400VVoltage - Input (Min) 200V
Current - Output (Max) 10ASupplier Device Package -
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
  • Shipment
  • After-Sales
  • Datasheets
Shipment
★ Delivery time will need 2-4 Days to most of country all over the world by DHL/UPS/FEDEX/TNT.
Related Tags
  • Cosel DHS50B05-T
  • DHS50B05-T Distributor
  • DHS50B05-T Supplier
  • DHS50B05-T Price
  • DHS50B05-T Pictures
  • DHS50B05-T Image
  • DHS50B05-T PDF Datasheet
  • DHS50B05-T Download Datasheet
  • DHS50B05-T Datasheet
  • DHS50B05-T Stock
  • Buy DHS50B05-T
  • Buy Cosel DHS50B05-T
  • Cosel DHS50B05-T
  • Cosel Supplier
  • Cosel Distributor
  • Cosel DHS50B05-T
  • Energy Micro DHS50B05-T
  • Cosel DHS50B05-T
  • Silicon Laboratories DHS50B05-T
  • Silicon Labs DHS50B05-T
Related Products
V110B48E200BL2
V110B48E200BL2
Manufacturers: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 48V 200W
In stock: N/A
RFQ
VI-JNM-MZ
VI-JNM-MZ
Manufacturers: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 10V 25W