RP10-243.3SA/XC
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
RP10-243.3SA/XC
Part Number: RP10-243.3SA/XC
Manufacturer/Brand: RECOM Power
Product description DC DC CONVERTER 3.3V 10W
Datasheets: 1.RP10-243.3SA/XC.pdf
  • Message
Specifications of RP10-243.3SA/XC
Part Number RP10-243.3SA/XC Manufacturer RECOM Power
Type Isolated ModuleSeries POWERLINE RP10-A
Features Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLOPackaging Tube
Efficiency 85%Description DC DC CONVERTER 3.3V 10W
Other Names 30004233Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through HolePower (Watts) 10W
Package / Case 6-DIP Module, 5 LeadsSize / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Number of Outputs 1Quantity Available 1821 pcs
Voltage - Output 1 3.3VVoltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -Voltage - Isolation 1.6kV
Detailed Description Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 3A 18V - 36V InputOperating Temperature -40°C ~ 80°C
Voltage - Input (Max) 36VVoltage - Input (Min) 18V