| Part Number: | REC6-0512DRW/R10/A/CTRL/X1 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | RECOM Power |
| Product description | DC DC CONVERTER +/-12V 6W |
| Datasheets: | 1.REC6-0512DRW/R10/A/CTRL/X1.pdf |
| Part Number | REC6-0512DRW/R10/A/CTRL/X1 | Manufacturer | RECOM Power |
|---|---|---|---|
| Type | Isolated Module | Series | ECONOLINE REC6/R |
| Features | Remote On/Off, SCP, UVLO | Packaging | Tube |
| Efficiency | 82% | Description | DC DC CONVERTER +/-12V 6W |
| Other Names | 11000558 REC60512DRW/R10/A/CTRL/X1 | Applications | ITE (Commercial), Medical |
| Mounting Type | Through Hole | Power (Watts) | 6W |
| Package / Case | 24-DIP Module, 7 Leads | Control Features | Enable, Active Low |
| Size / Dimension | 1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm) | Number of Outputs | 2 |
| Quantity Available | 1665 pcs | Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | -12V | Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Isolation | 10kV | Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 208mA, 208mA 4.5V - 9V Input |
| Operating Temperature | -40°C ~ 75°C | Voltage - Input (Max) | 9V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V | Current - Output (Max) | 208mA, 208mA |