R2S12-123.3
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
R2S12-123.3
Part Number: R2S12-123.3
Manufacturer/Brand: RECOM Power
Product description DC DC CONVERTER 3.3V 2W
Datasheets: 1.R2S12-123.3.pdf
  • Message
Specifications of R2S12-123.3
Part Number R2S12-123.3 Manufacturer RECOM Power
Type Isolated ModuleSeries ECONOLINE R2S
Features SCPPackaging Tube
Efficiency 70 ~ 75%Description DC DC CONVERTER 3.3V 2W
Other Names 11002051 R2S12123.3Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface MountPower (Watts) 2W
Package / Case 12-SMD Module, 10 LeadsSize / Dimension 0.60" L x 0.42" W x 0.35" H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm)
Number of Outputs 1Quantity Available 7639 pcs
Voltage - Output 1 3.3VVoltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -Voltage - Isolation 1kV
Detailed Description Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 606mA 10.8V - 13.2V InputOperating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 13.2VVoltage - Input (Min) 10.8V
Current - Output (Max) 606mALead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
  • Shipment
  • After-Sales
  • Datasheets
Shipment
★ Delivery time will need 2-4 Days to most of country all over the world by DHL/UPS/FEDEX/TNT.
Related Tags
  • RECOM Power R2S12-123.3
  • R2S12-123.3 Distributor
  • R2S12-123.3 Supplier
  • R2S12-123.3 Price
  • R2S12-123.3 Pictures
  • R2S12-123.3 Image
  • R2S12-123.3 PDF Datasheet
  • R2S12-123.3 Download Datasheet
  • R2S12-123.3 Datasheet
  • R2S12-123.3 Stock
  • Buy R2S12-123.3
  • Buy RECOM Power R2S12-123.3
  • RECOM Power R2S12-123.3
  • RECOM Power Supplier
  • RECOM Power Distributor
  • RECOM Power R2S12-123.3
  • Energy Micro R2S12-123.3
  • RECOM Power R2S12-123.3
  • Silicon Laboratories R2S12-123.3
  • Silicon Labs R2S12-123.3
Related Products
V375A36E600BG3
V375A36E600BG3
Manufacturers: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 36V 600W
In stock: N/A
RFQ
REC6-2409SRW/R8/A
REC6-2409SRW/R8/A
Manufacturers: RECOM Power
Description: DC DC CONVERTER 9V 6W
RFQ
R2S12-123.3
R2S12-123.3
Manufacturers: RECOM Power
Description: DC DC CONVERTER 3.3V 2W