R2D12-1524/H-R
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
R2D12-1524/H-R
Part Number: R2D12-1524/H-R
Manufacturer/Brand: RECOM Power
Product description DC DC CONVERTER +/-24V 2W
Datasheets: 1.R2D12-1524/H-R.pdf
  • Message
Specifications of R2D12-1524/H-R
Part Number R2D12-1524/H-R Manufacturer RECOM Power
Type Isolated ModuleSeries ECONOLINE R2D
Features SCPPackaging Tape & Reel (TR)
Efficiency 85%Description DC DC CONVERTER +/-24V 2W
Other Names 11002019 R2D121524/HRApplications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Surface MountPower (Watts) 2W
Package / Case 12-SMD Module, 10 LeadsSize / Dimension 0.60" L x 0.42" W x 0.35" H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm)
Number of Outputs 2Quantity Available 8266 pcs
Voltage - Output 1 24VVoltage - Output 2 -24V
Voltage - Output 3 -Voltage - Isolation 3kV
Detailed Description Isolated Module DC DC Converter 2 Output 24V -24V 42mA, 42mA 13.5V - 16.5V InputOperating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 16.5VVoltage - Input (Min) 13.5V
Current - Output (Max) 42mA, 42mALead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant