V28B3V3H75B2
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
V28B3V3H75B2
Part Number: V28B3V3H75B2
Manufacturer/Brand: Vicor
Product description DC DC CONVERTER 3.3V 75W
Datasheets: 1.V28B3V3H75B2.pdf
  • Message
Specifications of V28B3V3H75B2
Part Number V28B3V3H75B2 Manufacturer Vicor
Type Isolated ModuleSeries MINI
Features OVP, UVLOPackaging Bulk
Efficiency 77.7%Description DC DC CONVERTER 3.3V 75W
Applications ITE (Commercial)Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 75WPackage / Case 9-DIP Module
Base Part Number V28B3V3H75Size / Dimension 2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1Quantity Available 318 pcs
Voltage - Output 1 3.3VVoltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -Voltage - Isolation 3kV
Detailed Description Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 22.73A 9V - 36V InputOperating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 36VVoltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 22.73ALead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
  • Shipment
  • After-Sales
  • Datasheets
Shipment
★ Delivery time will need 2-4 Days to most of country all over the world by DHL/UPS/FEDEX/TNT.
Related Tags
  • Vicor V28B3V3H75B2
  • V28B3V3H75B2 Distributor
  • V28B3V3H75B2 Supplier
  • V28B3V3H75B2 Price
  • V28B3V3H75B2 Pictures
  • V28B3V3H75B2 Image
  • V28B3V3H75B2 PDF Datasheet
  • V28B3V3H75B2 Download Datasheet
  • V28B3V3H75B2 Datasheet
  • V28B3V3H75B2 Stock
  • Buy V28B3V3H75B2
  • Buy Vicor V28B3V3H75B2
  • Vicor V28B3V3H75B2
  • Vicor Supplier
  • Vicor Distributor
  • Vicor V28B3V3H75B2
  • Energy Micro V28B3V3H75B2
  • Vicor V28B3V3H75B2
  • Silicon Laboratories V28B3V3H75B2
  • Silicon Labs V28B3V3H75B2
Related Products
R0.5D10-3.315-R
R0.5D10-3.315-R
Manufacturers: RECOM Power
Description: DC DC CONVERTER +/-15V 500MW
In stock: N/A
RFQ
TEN 5-0510
TEN 5-0510
Manufacturers: TRACO Power
Description: DC DC CONVERTER 3.3V 4W