REC10-1212SRW/H2/A/M/X2
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
REC10-1212SRW/H2/A/M/X2
Part Number: REC10-1212SRW/H2/A/M/X2
Manufacturer/Brand: RECOM Power
Product description DC DC CONVERTER 12V 10W
Datasheets: 1.REC10-1212SRW/H2/A/M/X2.pdf
  • Message
Specifications of REC10-1212SRW/H2/A/M/X2
Part Number REC10-1212SRW/H2/A/M/X2 Manufacturer RECOM Power
Type Isolated ModuleSeries ECONOLINE REC10
Features Remote On/Off, OCP, SCPPackaging Tube
Efficiency 86%Description DC DC CONVERTER 12V 10W
Other Names 10017793Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Through HolePower (Watts) 10W
Package / Case 24-DIP Module, 9 LeadsControl Features Enable, Active High
Size / Dimension 1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)Number of Outputs 1
Quantity Available 2726 pcsVoltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 2kVDetailed Description Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 833mA 9V - 18V Input
Operating Temperature -40°C ~ 75°CVoltage - Input (Max) 18V
Voltage - Input (Min) 9VCurrent - Output (Max) 833mA
  • Shipment
  • After-Sales
  • Datasheets
Shipment
★ Delivery time will need 2-4 Days to most of country all over the world by DHL/UPS/FEDEX/TNT.
Related Tags
  • RECOM Power REC10-1212SRW/H2/A/M/X2
  • REC10-1212SRW/H2/A/M/X2 Distributor
  • REC10-1212SRW/H2/A/M/X2 Supplier
  • REC10-1212SRW/H2/A/M/X2 Price
  • REC10-1212SRW/H2/A/M/X2 Pictures
  • REC10-1212SRW/H2/A/M/X2 Image
  • REC10-1212SRW/H2/A/M/X2 PDF Datasheet
  • REC10-1212SRW/H2/A/M/X2 Download Datasheet
  • REC10-1212SRW/H2/A/M/X2 Datasheet
  • REC10-1212SRW/H2/A/M/X2 Stock
  • Buy REC10-1212SRW/H2/A/M/X2
  • Buy RECOM Power REC10-1212SRW/H2/A/M/X2
  • RECOM Power Supplier
  • RECOM Power Distributor
  • Energy Micro REC10-1212SRW/H2/A/M/X2
  • Silicon Laboratories REC10-1212SRW/H2/A/M/X2
  • Silicon Labs REC10-1212SRW/H2/A/M/X2
Related Products
REC3-4805DRW/H2/A/M
REC3-4805DRW/H2/A/M
Manufacturers: RECOM Power
Description: DC DC CONVERTER +/-5V 3W
In stock: N/A
RFQ
R2D12-1524/H-R
R2D12-1524/H-R
Manufacturers: RECOM Power
Description: DC DC CONVERTER +/-24V 2W
RFQ
VI-JNM-MZ
VI-JNM-MZ
Manufacturers: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 10V 25W