V24B48M250B3
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
V24B48M250B3
Part Number: V24B48M250B3
Manufacturer/Brand: Vicor
Product description DC DC CONVERTER 48V 250W
Datasheets: 1.V24B48M250B3.pdf
  • Message
Specifications of V24B48M250B3
Part Number V24B48M250B3 Manufacturer Vicor
Type Isolated ModuleSeries MINI
Features OVP, UVLOPackaging Bulk
Efficiency 89.1%Description DC DC CONVERTER 48V 250W
Applications ITE (Commercial)Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 250WPackage / Case 9-DIP Module
Base Part Number V24B48M250Size / Dimension 2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1Quantity Available 214 pcs
Voltage - Output 1 48VVoltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -Voltage - Isolation 3kV
Detailed Description Isolated Module DC DC Converter 1 Output 48V 5.2A 18V - 36V InputOperating Temperature -55°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 36VVoltage - Input (Min) 18V