RP75H-2424SRW/N
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
RP75H-2424SRW/N
Part Number: RP75H-2424SRW/N
Manufacturer/Brand: RECOM Power
Product description DC DC CONVERTER 24V 75W
Datasheets: 1.RP75H-2424SRW/N.pdf
  • Message
Specifications of RP75H-2424SRW/N
Part Number RP75H-2424SRW/N Manufacturer RECOM Power
Type Isolated ModuleSeries POWERLINE RP75-RW
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLOEfficiency 87%
Description DC DC CONVERTER 24V 75WOther Names 30004452
Applications ITE (Commercial), RailwayMounting Type Through Hole
Power (Watts) 76WPackage / Case Half Brick
Size / Dimension 2.40" L x 2.28" W x 0.48" H (61.0mm x 57.9mm x 12.1mm)Number of Outputs 1
Quantity Available 587 pcsVoltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -Voltage - Isolation 2.25kV
Detailed Description Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 3.2A 9V - 36V InputOperating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 36VVoltage - Input (Min) 9V