R0.25S12-2412/H
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
R0.25S12-2412/H
Part Number: R0.25S12-2412/H
Manufacturer/Brand: RECOM Power
Product description DC DC CONVERTER 12V 250MW
Datasheets: 1.R0.25S12-2412/H.pdf
  • Message
Specifications of R0.25S12-2412/H
Part Number R0.25S12-2412/H Manufacturer RECOM Power
Type Isolated ModuleSeries ECONOLINE R0.25S
Features SCPPackaging Tube
Efficiency 60 ~ 70%Description DC DC CONVERTER 12V 250MW
Other Names 10014946 R0.25S122412/HApplications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Surface MountPower (Watts) 250mW
Package / Case 12-SMD Module, 10 LeadsSize / Dimension 0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Number of Outputs 1Quantity Available 8083 pcs
Voltage - Output 1 12VVoltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -Voltage - Isolation 3kV
Detailed Description Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 21mA 21.6V - 26.4V InputOperating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 26.4VVoltage - Input (Min) 21.6V