V375A36E600BG3
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
V375A36E600BG3
Part Number: V375A36E600BG3
Manufacturer/Brand: Vicor
Product description DC DC CONVERTER 36V 600W
Datasheets: 1.V375A36E600BG3.pdf
  • Message
Specifications of V375A36E600BG3
Part Number V375A36E600BG3 Manufacturer Vicor
Type Isolated ModuleSeries Maxi
Features OVP, UVLOPackaging Bulk
Efficiency 88.6%Description DC DC CONVERTER 36V 600W
Applications ITE (Commercial)Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 600WPackage / Case Full Brick
Base Part Number V375A36E600Size / Dimension 4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Number of Outputs 1Quantity Available 368 pcs
Voltage - Output 1 36VVoltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -Voltage - Isolation 3kV
Detailed Description Isolated Module DC DC Converter 1 Output 36V 16.67A 250V - 425V InputOperating Temperature -10°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 425VVoltage - Input (Min) 250V