REC3.5-4809DRW/R8/C
See specs for product details.
REC3.5-4809DRW/R8/C
Part Number: REC3.5-4809DRW/R8/C
Manufacturer/Brand: RECOM Power
Product description DC DC CONVERTER +/-9V 3.5W
Datasheets: 1.REC3.5-4809DRW/R8/C.pdf
  • Message
Specifications of REC3.5-4809DRW/R8/C
Part Number REC3.5-4809DRW/R8/C Manufacturer RECOM Power
Type Isolated ModuleSeries ECONOLINE REC3.5/R
Features SCPPackaging Tube
Efficiency 83%Description DC DC CONVERTER +/-9V 3.5W
Other Names 11000247 REC3.54809DRW/R8/CApplications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Through HolePower (Watts) 3.5W
Package / Case 24-DIP Module, 9 LeadsSize / Dimension 1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2Quantity Available 2775 pcs
Voltage - Output 1 9VVoltage - Output 2 -9V
Voltage - Output 3 -Voltage - Isolation 8kV
Detailed Description Isolated Module DC DC Converter 2 Output 9V -9V 194mA, 194mA 36V - 75V InputOperating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 75VVoltage - Input (Min) 36V
Current - Output (Max) 194mA, 194mALead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant