REC3-053.3SRW/H6/A/M
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
REC3-053.3SRW/H6/A/M
Part Number: REC3-053.3SRW/H6/A/M
Manufacturer/Brand: RECOM Power
Product description DC DC CONVERTER 3.3V 3W
Datasheets: 1.REC3-053.3SRW/H6/A/M.pdf
  • Message
Specifications of REC3-053.3SRW/H6/A/M
Part Number REC3-053.3SRW/H6/A/M Manufacturer RECOM Power
Type Isolated ModuleSeries ECONOLINE REC3-SRW
Features SCPPackaging Tube
Efficiency 76%Description DC DC CONVERTER 3.3V 3W
Other Names 10005920 REC3053.3SRW/H6/A/MApplications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Through HolePower (Watts) 3W
Package / Case 24-DIP Module, 8 LeadsSize / Dimension 1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1Quantity Available 4453 pcs
Voltage - Output 1 3.3VVoltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -Voltage - Isolation 6kV
Detailed Description Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 900mA 4.5V - 9V InputOperating Temperature -40°C ~ 80°C
Voltage - Input (Max) 9VVoltage - Input (Min) 4.5V