T1620N65TOFXPSA1
View larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
T1620N65TOFXPSA1
Part Number: T1620N65TOFXPSA1
Manufacturer/Brand: International Rectifier (Infineon Technologies)
Product description SCR MODULE 6500V 2530A DO200AE
Datasheets: 1.T1620N65TOFXPSA1.pdf
  • Message
Specifications of T1620N65TOFXPSA1
Part Number T1620N65TOFXPSA1 Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Series -Structure Single
Description SCR MODULE 6500V 2530A DO200AEOther Names SP000881194 T1620N65TOF
Mounting Type Chassis MountPackage / Case DO-200AE
Quantity Available 48 pcsVoltage - Off State 6.5kV
Detailed Description SCR Module 6.5kV 2530A Single Chassis Mount DO-200AEOperating Temperature -40°C ~ 125°C
Number of SCRs, Diodes 1 SCRCurrent - Hold (Ih) (Max) 350mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 350mACurrent - On State (It (AV)) (Max) 2290A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2.5VCurrent - On State (It (RMS)) (Max) 2530A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 36000A @ 50Hz